Seminarium i Helsingborg den 25 april

Kom och hör forskare berätta om sin forskning för att ersätta djurförsök!

I samband med Försöksdjurens Dag arrangerar Forska Utan Djurförsök  och Djurskyddsföreningen Fauna ett populärvetenskapligt seminarium i Helsingborg lördagen den 25 april kl 12.30-16.30. Vi bjuder på vårsoppa följt av föredrag från tre forskare som fått anslag från Forska Utan Djurförsök.

Försöksdjurens Dag uppmärksammades över hela världen den 24 april, sedan 1979.

Lyssna på professor Stina Oredsson som berättar om sin forskning (utan djurförsök) för att hitta medel mot de farligaste cancercellerna i en tumör.

Malin Lindstedt eller Kathrin Zeller berättar om sitt allergitest på celler som kan spara många tusen djurliv nu när tiotusentals kemikalier ska testas och registreras inom EU.

Kristina Blom från företaget Medibiome berättar om odlad människohud som kan ersätta djurförsök för att studera sårläkning. Seminariet avslutas med frågestund och paneldebatt.

Anmäl dig senast 22 april till ingridbm@telia.com eller 0739 068152
Var: Ringstorpsgården, Kurirgatan 1 vid Ringstorps Torg
När: Lörd 25/4 kl 12.30-16.30
Kostnad : Ingen avgift tas ut, men donationer är välkomna för att bidra till att fler djurfria metoder kan utvecklas.

Program:

12.30 Vi bjuder på vårsoppa (vegetarisk)

13.15-13.45 Ingrid Persson, Fauna (som var med när Försöksdjurens Dag instiftades 1978) och Karin Gabrielson Morton, sakkunnig på Forska Utan Djurförsök, hälsar välkommen. Kort information om Försöksdjurens Dag som uppmärksammas globalt den 24 april samt om djurförsök och djurfria metoder.

13.45-14.15 Malin Lindstedt eller Kathrin Zeller från Lunds universitet berättar om hur allergitester kan göras på celler istället för djurtester

14.15-14.45 Kaffe

14.45-15.15 Kristina Blom, Medibiome AB, om en ny modell att undersöka sårläkning utan djurtester

15.15-15.45 Stina Oredsson från Lunds universitet berättar om hur hon forskar fram läkemedel mot bröstcancer med hjälp av celler

15.50-16.30 Paneldebatt med forskare och Forska Utan Djurförsök

Stina Oredsson är professor vid Biologiska institutionen vid Lunds universitet där hon undervisar och forskar. I både undervisning och forskning använder hon sig av experimentella system utan djur. Hon berättar om arbetet med att ta fram nya ämnen som kan bli läkemedel mot cancer samt hur man undersöker vilka biverkningar dessa ämnen har.

Kristina Blom från Medibiome AB, berättar om en ny modell för att studera sår och infektioner i hud, som de utvecklar och utvärderar. Idag används fortfarande både grisar och kaniner i sådana försök eftersom dagens djurfria metoder inte är tillräckligt bra för att fullt ut kunna bedöma t.ex. medicintekniska produkter.

Malin Lindstedt eller Kathrin Zeller, Lunds universitet, berättar om ett celltest forskargruppen utvecklat för att förutsäga vilka ämnen som kan orsaka en allergisk reaktion – utan att använda dagens djurtester på marsvin och möss. Djurförsök är förbjudet i EU för att testa kosmetika och hygienprodukter. Men eftersom allergitester kommer  att krävas för tiotusentals kemikalier som ska registreras enligt EU:s kemikalielagstiftning REACH, så kan testet bidra till att tiotusentals djur räddas från försök. Testet, som fått namnet GARD, förutspår risk för hudallergi hos människor med ca 95 % säkerhet, jämfört med ca 75 % säkerhet för motsvarande djurtester.

Här finns program och mer information som pdf:  Inbjudan seminarium i Helsingborg 25 april (210,7 kB)

Senast uppdaterad: 24 mars 2015