Nytänkaren 5 år

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1465813195398{margin-top: 0px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1578580300497{margin-bottom: 20px !important;padding-top: 10px !important;padding-right: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 10px !important;}”]

Torsdagen den 23 januari 2020 firar Forska Utan Djurförsök att utmärkelsen NYTÄNKAREN fyller 5 år med ett panelsamtal och efterföljande mingel.

I det ”Nobel – Snillen spekulerar”-inspirerade panelsamtalet deltar de forskare som fått utmärkelsen de första 5 åren. Samtalet kretsar kring frågorna hur vi ska nå framåt vad gäller ersättandet av fler djurförsök, vilka möjligheter finns och vilka är svårighterna som måste övervinnas?
Samtalet följs av ett mingel då det finns möjlighet att prata mer ingående med forskarna.

Deltagande forskare är:

 • Gunnar Cedersund, universitetslektor, Institutionen för Medicinsk Teknik, Linköpings universitet. Gunnar fick NYTÄNKAREN 2015 för arbetet med systembiologiska modeller som kan bidra till att minska och ersätta användningen av djur i biomedicinsk forskning.
 • Anna Herland, universitetslektor, Mikro- och nanosystem, KTH. Anna fick NYTÄNKAREN 2016 för arbete med organ-on-chip-tekniker som kan komma att ersätta djurförsök i medicinsk forskning, särskilt i forskning om hjärnans sjukdomar.
 • Malin Lindstedt, professor, Institutionen för Immunteknologi, Lunds universitet. Malin fick NYTÄNKAREN 2017 för att fortsätta utvecklingen av djurfria allergitester till att även omfatta livsmedelstillsatser och andra områden relaterade till livsmedelsallergier.
 • My Hedhammar, professor, Proteinteknologi, KTH. My fick NYTÄNKAREN 2018 för att fortsätta sitt arbete med att använda spindeltrådsproteiner för att ta fram nya cell- och vävnadsmodeller vid forskning om vanliga och allvarliga sjukdomar som t ex cancer.
 • Martin Andersson, teknologie doktor, RISE. Martin fick NYTÄNKAREN 2019 för att skapa helt nya typer av ögonirritationstester utifrån kunskap om polymerers utvidgning och Hansens lösningsparameter.

Moderator: Monica Björklund, MBjörklund Consulting[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1575367699062{padding-top: 10px !important;padding-right: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 10px !important;}”]

Varmt välkommen till ett samtal om framtidens forskning.

När

Torsdagen den 23 januari 2020.

Tid/Plats

16.00-19.00  – Samtal 16.00-17.30, därefter mingel med dryck och lättare tilltugg.
KTH (Kungliga Tekniska Högskolan). K-huset, Teknikringen 56, sal K1.
Karta (nytt fönster) »[/vc_column_text][vc_column_text]

  Namn*

  Ev. företag/organisation

  E-post*

  *obligatorisk

  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

  Senast uppdaterad: 9 januari 2020