Tips på poddavsnitt! Pionjären som utvecklat tekniken med organ-på-chip

Hösten är på väg, saknar du redan att lyssna på sommarpratarnas spännande berättelser i radions P1? Lyssna då på läkaren/forskaren Don Ingber, pionjären som utvecklat tekniken med organ-på-chip, för mer humanrelevant forskning.

Tekniken har tagits upp av World Economic Forum som en av Top 10 Emerging Technologies. Den här banbrytande teknologin ”härmar” mänskliga organ, bidrar till snabbare och bättre läkemedelsutveckling och kunskaper om människors hälsa. 

Läkaren och forskaren Don Ingber leder Wyss Institute vid Harvard University. 2020 utvecklade de till och med en body-on-chips plattform, i samarbete med bland annat svenska forskaren Anna Herland vid Kungliga Tekniska Högskolan och Karolinska Institutet.

Nyligen fick Don Ingber priset the Animal Free Research Pioneer Award av Animal Free Research UK (som stödjer, liksom Forska Utan Djurförsök, forskning för att ersätta djurförsök). I ett 30 minuters poddsamtal med organisationens vd Carla Owen, berättar han om hur han ser på utvecklingen till forskning utan djurförsök och om sina drivkrafter.

Forska Utan Djurförsök uppmärksammade tidigt forskningen om organ-på-chip: 2016 fick Anna Herland vid KTH/KI, vårt pris Nytänkaren för hennes arbete med organ-på-chip-tekniker, särskilt i forskning om hjärnans sjukdomar. Anna forskade hos Wyss Institutet, Harvard, 2013-2016. 

Vi gratulerar Don Ingber till det fina priset! Hör hans intressanta berättelse i podden: