Malmö Charity Dog Walk 2016

cdw2015_8

– vi tassar för djurfria forskningsmetoder!

Stöd framtidens forskning med djurfria metoder i Malmö Charity Dog Walk! Forska Utan Djurförsök och Sveland Djurförsäkringar arrangerar en insamling där du och din hund kan ta ställning för djurfria forskningsmetoder och bidra till utvecklingen av metoder som kan ersätta plågsamma djurförsök.

Bjud gärna med dina vänner och lägg upp en bild på dig och din fyrbenta vän på sociala medier och tagga med #vitassar

När

Försöksdjurens Dag, den 24 april 2016 kl 10-13 (OBS. Ändrad tid)

Plats

Pildammsparken i Malmö vid stora sjöns södra kant

Aktiviteter

Hundpromenad till förmån för djurfri forskning. Sveland Djurförsäkringar är även på plats med hundfotografering, prova-på-agility och veterinärrådgivning till förmån för Forska Utan Djurförsök.

Så bidrar du

Anmäl dig nu eller på plats genom att skänka 50 kr till Forska Utan Djurförsök. SMS:a DOGWALK50 till 72980 eller Swish 123 907 09 05, märk överföringen med ”CDW Malmö”. När du visar upp bekräftelsen på plats får du en snygg pin som visar ert stöd. De första 100 på plats får även en goodiebag! Det finns insamlingsbössor på plats men ingen växel.

Genom att skänka pengar till Forska Utan Djurförsök får du möjlighet att ta del av Sveland Djurförsäkringars aktiviteter på plats.

Varmt välkomna!