Idag är det Giving Tuesday

Idag är det Giving Tuesday, en global folkrörelse för att uppmärksamma allt positivt som görs i samhället – och som sätter människors engagemang i fokus. Vi på Forska Utan Djurförsök vill tacka alla er som stödjer vårt arbete för att ersätta djurförsök!

Tack vare gåvor från er, kan vi varje år dela ut forskningsanslag inom medicinsk forskning, läkemedelsutveckling och kemikaliers giftighet. Vi vet att våra anslag gör stor skillnad för forskarna, som har nya idéer och använder ny teknik i stället för djurförsök.

Varmt tack för ditt engagemang – tillsammans med framtidsinriktade forskare kan vi ta större kliv till en framtid utan djurförsök! 💙💚

Vill du veta mer om oss och hur ditt engagemang gör skillnad? Prenumerera på vårt nyhetsbrev här: https://forskautandjurforsok.se/nyhetsbrev/