9 år sedan EU förbjöd kosmetikatester på djur

Idag, 11 mars, är det 9 år sedan EU förbjöd kosmetikatester på djur och införde ett försäljningsförbud mot djurtestad kosmetika! Men ännu är inte segern vunnen fullt ut. EU:s kemikaliemyndighet ECHA kräver nämligen att vissa råvaror som används i bl.a. kosmetika ändå ska djurtestas – med hänvisning till annan lagstiftning än den som specifikt gäller för kosmetika. EU måste ändra sig och stå fast vid djurtestförbudet fullt ut! Forska Utan Djurförsök stödjer forskning för att utveckla nya testmetoder, så att djurtester helt ska kunna förpassas till historien. Vi har tidigt stöttat forskning som lett fram till nya, djurförsöksfria allergitester som visat sig vara mer träffsäkra för människor.

Hjälp oss att stödja utvecklingen av djurförsöksfri forskning! Vill du vara med och bidra? Swisha till nr 9070905 eller Pg 90 70 90-5.

Så här sade vår sakkunniga Karin till SVT 2013, när kosmetikatestförbudet infördes: https://www.svt.se/…/totalforbud-mot-djurtestat-smink