Knappar på startsidan


Alla hjärtans dag-hälsning

Alla hjärtans dag, djur Våra hjärtan slår extra för forskning som gör skillnad för både människor och djur! Vill du hjälpa oss ta större kliv till en framtid utan djurförsök? Skicka en Alla...

Läs mer »

Nytänkaren 2017

Professor Malin Lindstedt vid Lunds universitet tilldelas utmärkelsen NYTÄNKAREN 2017 och 400 000 kronor av Forska Utan Djurförsök för att med avancerade metoder fortsätta att minska och ersätta användning...

Läs mer »

Lärosätesstudie 2016

Vi har kartlagt hur tio lärosäten i Sverige, som antingen samarbetar kring eller bedriver egen forskning som involverar djurförsök, arbetar för att ersätta, minska eller förfina djurförsöken. Resultaten visar...

Läs mer »

Allmänna motionstiden är slut

Nu är den allmänna motionstiden i Riksdagen slut och 3 418 motioner lämnades in. Vi har tagit en titt på de motioner som rör djurförsök och alternativ till djurförsök. Nedan...

Läs mer »

Stockholm Charity Dog Walk

– vi tassar för djurfria forskningsmetoder! Stöd framtidens forskning med djurfria metoder i Stockholm Charity Dog Walk! Forska Utan Djurförsök och Sveland Djurförsäkringar arrangerar en insamling där du och...

Läs mer »

Nobelpris till djurfri forskning

Årets Nobelpris visar på styrkan hos djurfri forskning, både cellmodeller och datormodeller. Nobelpriset i Kemi går till forskare som utvecklat datorsimuleringar av kemiska reaktioner, vilket bidrar till färre djurförsök...

Läs mer »

Vi vann Lush internationella pris

Forska Utan Djurförsök blev vinnare när kosmetikaföretaget Lush delar ut ett stort internationellt pris för extraordinära insatser för att ersätta djurförsök. Vi vann priset för politisk påverkan. Forska Utan...

Läs mer »

Kina fasar ut djurtestkrav

Kina fasar ut djurtestkrav Kina lättar på djurtestkraven för kosmetika. Idag används ca 300 000 djur per år för att testa kosmetika i Kina, men från och med sommaren...

Läs mer »