Försöksdjurens dag 24 april

Sedan 1979 har Försöksdjurens dag firats den 24 april för att uppmärksamma alla de miljontals djur som används i djurförsök runt om i världen. Både i Sverige och EU finns idag lagstiftning som förbjuder användning
av djurförsök när det finns alternativ. Men fortfarande saknas alternativ till merparten av djurförsöken. Och fortfarande används ca 2 700 djur i försök varje dag bara i Sverige. Ingen vet hur många djur som används globalt, men gissningar hamnar på ca hundratio miljoner djur varje år. Så visst behöver försökdjuren all uppmärksamhet de kan få!

Trots att EU:s lagstiftning har som mål att alla djurförsök på sikt ska ersättas, så satsas långt ifrån tillräckligt med resurser för att göra detta möjligt. Forska Utan Djurförsök är den enda organisationen i sitt slag i Sverige, dvs som arbetar för utvecklingen av effektiva alternativ till djurförsök.

Gör skillnad för djuren på Försöksdjurens dag genom att skänka en gåva till Forska Utan Djurförsök!

Du kan  sätta in din gåva på PG 90 70 90-5.

Du kan också skicka ett SMS till 72 980 för att skänka en gåva.
Skriv följande text i ditt SMS för att skänka olika belopp:
DJURFRI50 för att skänka 50 kronor
DJURFRI100 för att skänka 100 kronor
DJURFRI200 för att skänka 200 kronor

Tack för din gåva!

Senast uppdaterad: 25 mars 2015